Konopie w Polsce

Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce odnotowują wzrost konsumpcji marihuany i haszyszu, czyli przetworów konopi indyjskich zarówno wśród młodzieży (CBOS 2010; IPiN 2011) jak również wśród mieszkańców naszego kraju w wieku od 16 do 64 roku życia (CINN 2010).

Badanie prowadzone w 2011 r.  na reprezentatywnej próbie uczniów klas III szkół gimnazjalnych oraz klas II szkół ponadgimnazjalnych w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach ESPAD wskazują, że najbardziej popularne substancje nielegalne, po które sięga młodzież, to właśnie marihuana
i haszysz. Do używania przetworów konopi kiedykolwiek w życiu przyznało się 24,3% młodszych uczniów
i 37,3% starszych uczniów. W obu przypadkach stanowiło to zdecydowany wzrost względem wyników badań
z 2007 r., w których do przyjmowania przetworów konopi przyznawało się blisko 16% młodszych uczniów oraz 27,9 % badanych ze starszej grupy wiekowej. 

W 2011 r. do używania przetworów konopi w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem przyznało się 10,5% uczniów z młodszej grupy oraz  15,5% z grupy starszej.  W 2007 r. odsetki te wyniosły odpowiednio 6,4% oraz 9,5%.

W badaniach ESPAD  z 2011 podjęto także próbę oszacowania jaki odsetek użytkowników przetworów konopi używa ich w sposób wysoce ryzykowny, co może skutkować uzależnieniem od nich lub co najmniej używaniem szkodliwym. W tej części badania uczestniczyło kilkanaście krajów m.in. Francja, Czechy, Rumunia, Włochy, Niemcy,  Monako oraz Polska.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że we wszystkich krajach około 5% adolescentów zostało sklasyfikowanych jako używających w sposób ryzykowny, mogący prowadzić do powstania poważnych problemów. Najniższe odsetki użytkowników wysokiego ryzyka w całej próbie odnotowano w Rumunii, na Ukrainie, Cyprze i Łotwie – odsetek ten wyniósł mniej niż 3%.

Polska należy do tej grupy krajów, w których odsetek użytkowników wysokiego ryzyka w całej próbie badanych wyniósł pomiędzy 4% a 6%. Najwyższe wskaźniki odnotowano we Francji i Czechach  - 9%.

Dodajmy do tego, iż z monitoringu prowadzonego w Polsce na temat zgłaszalności do leczenia ambulatoryjnego, wynika iż około 30 % osób zgłaszających się do poradni szuka pomocy
z powodu  problemów wynikających z używania przetworów konopi.

 

buy latisse online buy xanax online

Raport z badań ESPAD w całości dostępny:
http://www.espad.org/Uploads/ESPAD_reports/2011/The_2011_ESPAD_Report_FULL_2012_10_29.pdf

O Candis

Aktualności

Konopie w Polsce Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce odnotowują wzrost konsumpcji marihuany i... WIĘCEJ
Lek z THC w Polsce Pierwszy lek z THC o nazwie Sativex dopuszczony do obrotu w Polsce. Stało się to w grudniu 2012... WIĘCEJ
O Candis w TV W telewizji informacyjnej "Superstacja" ukazał się materiał o programie Candis. Zapraszamy do... WIĘCEJ
Nowi Terapeuci 37 kolejnych realizatorów programu CANDIS zostało przeszkolonych przez Krajowe Biuro ds.... WIĘCEJ

KONTAKT

 

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

ul. Dereniowa 52/54 02-766 Warszawa

mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
web: www. kbpn.gov.pl

zegar Telefon zaufania czynny
codziennie w godzinach:

16.00 - 21.00

telefon kontaktowy


 801 199 990

kontakt mailowy


  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 MULTIMEDIA

Media o
Candis
"Marihuana - to się leczy"

zobacz wszystkie >>   

projekt i wykonanie Aida Polska

w górę