Lek z THC w Polsce

Pierwszy lek z THC o nazwie Sativex dopuszczony do obrotu w Polsce. Stało się to w grudniu 2012 r.

Zgodnie z wynikami badań leki tego typu mogą mieć zastosowanie w przypadku m.in. łagodzenia bólów nowotworowych i objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.

Nie jest znana potencjalna liczba chorych, którzy mogą skorzystać z tego typu terapii. Jednak z całą pewnością część z nich długo oczekiwała na lek, wykorzystujący właściwości kanabinoidów w łagodzeniu objawów niektórych chorób.

Łamiąc przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i podejmując ryzyko wystąpienia innych problemów niektórzy z chorych w sytuacji braku dostępu do tego typu leków posiłkowali się używaniem nielegalnych przetworów konopi. 

Podobnie jak inne leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, Sativex będzie wydawany z przepisu lekarza na tzw. różową receptę (Rpw.), inaczej zwaną receptą
z wtórnikiem. Są one używane w przypadku leków, co do których zachodzi prawdopodobieństwo pozamedycznego ich używania i mających właściwości uzależniające.  Recepty takie wymagane są w przypadku przepisania przez lekarza np. morfiny czy fentanylu i stanowią druki ścisłego zarachowania.

Skuteczność Sativexu, który ma postać aerozolu, została potwierdzona przez badania kliniczne. Przeciwwskazania do jego stosowania to: schorzenia psychiczne stwierdzone u pacjenta lub w najbliższej rodzinie, nadwrażliwość na kannabinoidy oraz karmienie piersią.

 Leki tego typu zostały także dopuszczone w takich krajach jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Dania, Czechy, Szwecja, Nowa Zelandia oraz Kanada.

ambien 10mg for sale

O Candis

Aktualności

Konopie w Polsce Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce odnotowują wzrost konsumpcji marihuany i... WIĘCEJ
Lek z THC w Polsce Pierwszy lek z THC o nazwie Sativex dopuszczony do obrotu w Polsce. Stało się to w grudniu 2012... WIĘCEJ
O Candis w TV W telewizji informacyjnej "Superstacja" ukazał się materiał o programie Candis. Zapraszamy do... WIĘCEJ
Nowi Terapeuci 37 kolejnych realizatorów programu CANDIS zostało przeszkolonych przez Krajowe Biuro ds.... WIĘCEJ

KONTAKT

 

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

ul. Dereniowa 52/54 02-766 Warszawa

mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
web: www. kbpn.gov.pl

zegar Telefon zaufania czynny
codziennie w godzinach:

16.00 - 21.00

telefon kontaktowy


 801 199 990

kontakt mailowy


  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 MULTIMEDIA

Media o
Candis
"Marihuana - to się leczy"

zobacz wszystkie >>   

projekt i wykonanie Aida Polska

w górę